WR6-36-1236-102
Shelf Bin Wire Shelving Systems
Complete Packages with Bins.
Economical
small parts storage systems keep parts
easily accesible. Open hopper front bins with
label area, provide fast access to stored
items. 36" wide chrome wire shelving is easy
to assemble and offers a 800 lb. capacity per
shelf. Units can be made mobile with Mobile
Kit (Model No. WR-00H) sold separately.
Bins are available in Blue, Yellow, Red, Green,
Ivory, Black or Clear.
shelf bin wire shelving system shelf bin wire shelving system
donut bumper and mobile kit
WR12-101
12"D x 36"W x 74"H
12 shelves and 77 QSB101
11-5/8"L x 4-1/8"W x 4"H bins
WR12-102CL
12"D x 36"W x 74"H
12 shelves and 55 QSB102CL
11-5/8"L x 6-5/8"W x 4"H bins
also available
WR12-103
18"D x 36"W x 74"H
12 shelves and 77 QSB103
17-7/8"L x 4-1/8"W x 4"H bins
also available
WR12-104CL
18"D x 36"W x 74"H
12 shelves and 55 QSB104CL
17-7/8"L x 6-5/8"W x 4"H bins
Accessories
Model No. Description Price
DB One 3" Diameter Donut
Bumper
WR-00H Four Swivel 5" x 1-1/4"