QSC-36-MIN
Heavy Duty 36" & 48" Specialty Bin Cabinets
sloped shelf pick rack flow cabinet
QPR-101
QSC-QIC161
Interlocking Drawer Storage Cabinet
36"W x 18"D x 78"H. Total of 72 bins.
Flush Door Model. Ship wt. 298 lbs.
Eight sloped shelves and one flat shelf hold
72 QSB101. Additional cabinet
configurations listed below. Bins available in
Blue, Red, Yellow, Green, Ivory and Black.
48"W x 24"D x 78"H. Total of 128 bins and 15 Interlocking
Drawer Cabinets. Ship wt. 507 lbs.
Louvered door fits 128 QUS210 bins.
Shelves hold 15 Interlocking Cabinet Units.
Interlocking Cabinets have a Gray exterior, Drawers
are available in Gray, Blue, Red and Ivory.
Door bins available in Blue, Red, Yellow,
Green, Ivory and Black.
Order Online
Click the button of the item you wish to purchase.
Contact us for special lengths
Sloped Shelf Pick Rack Flow Cabinet Prices
Model No.
Outside Cabinet
Dimensions WxDxH
Included Bins
Bin Dimensions
Shipping
Weight
Price
Outside LxWxH
Inside LxWxH
36" x 18"x 78"
72 QSB101
11 5/8" x 4 1/8" x 4"
10 1/4" x 3" x 4"
298 lbs
36" x 18"x 78"
45 QSB102
11 5/8" x 6 5/8" x 4"
10 1/4" x 5 1/2" x 4"
294 lbs
36" x 18"x 78"
36 QSB107
11 5/8" x 8 3/8" x 4"
10 1/4" x 7 1/8" x 4"
289 lbs
Interlocking Drawer Storage Cabinet Prices
Model No.
Outside Cabinet
Dimensions WxDxH
Included
Bins
Overall Bin LxWxH
Drawers
Per Bin
Shipping
Weight
Price
48" x 24"x 78"
15 QIC161
11 3/8" x 11 3/4" x 11"
16
507 lbs
48" x 24"x 78"
15 QIC122
11 3/8" x 11 3/4" x 11"
12
507 lbs
48" x 24"x 78"
15 QIC83
11 3/8" x 11 3/4" x 11"
8
48" x 24"x 78"
15 QIC64
11 3/8" x 11 3/4" x 11"
6
Wire Mesh Safe-View Bin Cabinet
36"W x 18"D x 78"H. Total of 36 bins.
Mesh Door Model. Ship wt. 290 lbs.
Louvered back wall fits 36 QUS240.
Additional cabinet configurations
listed below. Bins available in Blue,
Red, Yellow, Green, Ivory and Black.
COMPLETE
PACKAGES
with bins!
MESH-240
Clear-View Security Bin Cabinet
36"W x 18"D x 78"H. Total of 28 bins.
Clear Door Model. Ship wt. 388 lbs.
Louvered back wall fits 20 QUS240 and
8 QUS250. Additional cabinet configurations
listed below. Bins available in Blue, Red,
Yellow, Green, Ivory and Black.
QSC-C240250
Order Online
Contact us for special lengths
Wire Mesh Safe-View Bin Cabinet Prices
Included
Bins
Bin Dimensions
Outside LxWxH
Inside LxWxH
36" x 18"x 78"
36 QUS240
14 3/4" x 8 1/4" x 7"
14" x 6 9/16" x 6 3/4"
290 lbs
36" x 18"x 78"
20 QUS240
14 3/4" x 8 1/4" x 7"
14" x 6 9/16" x 6 3/4"
303 lbs
8 QUS250
14 3/4" x 16 1/2" x 7"
14" x 14 3/4" x 6 3/4"
36" x 18"x 78"
18 QUS250
14 3/4" x 16 1/2" x 7"
14" x 14 3/4" x 6 3/4"
288 lbs
Clear-View Security Bin Cabinet Prices
36" x 18"x 78"
36 QUS240
14 3/4" x 8 1/4" x 7"
14" x 6 9/16" x 6 3/4"
390 lbs
36" x 18"x 78"
20 QUS240
14 3/4" x 8 1/4" x 7"
14" x 6 9/16" x 6 3/4"
388 lbs
8 QUS250
14 3/4" x 16 1/2" x 7"
14" x 14 3/4" x 6 3/4"
36" x 18"x 78"
18 QUS250
14 3/4" x 16 1/2" x 7"
14" x 14 3/4" x 6 3/4"
392 lbs
QSC-36-MIN
36"W x 24"D x 36"H. Total of 66 bins.
Ship wt. 218 lbs.
24 QUS210, 24 QUS220, 12 QUS230,
4 QUS240 and 2 QUS250.
Accessory item: Plastic flat top 30"W x 60"L,
sits on top of cabinet to create a large flat work
surface area. Model No: MIN-3060
QSC-3672-4D
36"W x 24"D x 72"H. Flush Door Model.
Comes complete with one 18" adjustable shelf,
12 door shelves, four 31"W x 16"D drawers:
two are 3" high, one is 5" high, one is 6" high.
Ship wt. 663. Total of 58 removable bins:
36 QUS220, 18 QUS230 and 4 QUS240.
COMPLETE
PACKAGES
with bins!
36" Wide Model Prices